ماهی تو جان سپرده زیر خاک

حالا غواص‌ها با دست‌های بسته برگشته‌اند و ما یک‌بار دیگر از تلخی و حجم عظیم اندوهی که جنگ در خودش دارد شوکه شده‌ایم. در دل هر جنگی به ازای هر دقیقه‌ای که زمان برده باشد و  هر وجب خاک و آبی که در آن دامنه داشته باشد، داستان نهفته است. اتفاق‌های عجیب و غریبی که ممکن است  هرگز به گوش کسی نرسند، یا برای فاش شدن‌شان، سال‌ها وقت لازم باشد..

جنگ هشت ساله‌ی ما خیلی وقت است که تمام شده، اما هنوز هر از گاهی داستان تازه‌ای از پس سال‌ها سر بر می‌آورد، جان می‌گیرد و  به تعداد همه‌ی فطرت‌های انسانی مخاطب پیدا می‌کند.

این سال‌ها هم  توی ترافیک جنگ‌های دور و بر، خدا می‌داند چه داستان‌هایی آرام و بی‌صدا سر به خاک گذاشته و چشم بسته‌اند تا آیا روزی مجال خوانده شدن‌شان برسد یا که تقدیرشان سر به مهر ماندن، بماند..

شبی که مستند قتل عام 1700 سرباز عراقی پخش می‌شد و شاهدان عینی روایت عجیب خودشان را از این شاهکار داعش می‌گفتند به این فکر کردم که کی باشد این‌ها یک شکل هنرمندانه ای در تاریخ و ادبیات و فرهنگ و هر بنای دیگری که ماندنی باشد، ثبت شوند.

ثبت هنرمندانه و ماندگار هر رخدادی، قبل از هر چیز به گمانم "دل" می‌خواهد. دلی که قبل تر از اینکه بخواهد بنویسد، طرح بزند یا چکش بکوبد، پاک و مودب و تربیت شده باشد. خوب نوشتن، خوب به تصویر کشیدن و  خلق اثر هنری و ادبی از روی اتفاق‌های بزرگی از این جنس، "آدم" می‌خواهد، آدمی که دلش را تزکیه کرده باشد. 

آن‌هایی که نستعلیق مشق می‌کنند فقط قرار است از روی یک الگو، خوش نوشتن حروف را تقلید کنند اما برای همین کار به ظاهر ساده باید آنقدر در تنهایی و خلوت خود تمرین کنند و تمرین کنند و تمرین کنند تا قلم‌شان اهلی شود و از سرکشی دست بردارد. آن وقت است که خط‌شان تیزی ندارد، نرم است و دلبرانه روی صفحه می رقصد.

ما با این ارتباط‌های موازی و خط خطی، با این شبکه‌های اجتماعی و فک زدن‌های مدام، با این اپسیلون وقتی که برای خلوت با خودمان نداریم، آن قلم و آن دوربین و آن طبع اهلی شده را از کدام مغازه بخریم؟ مایی که قرار است از روی حقیقت، از روی آتش، از روی راز ، از روی این دردها و داغ‌ها  سرمشق بگیریم و بنویسم.

داستان‌های عصر ما، غواص‌های دست بسته‌ی مظلوم عصر ما، "پیامی آورده‌اند.." و آن پیام، کاش، ای کاش که یتیم دست‌های هنرمندانی نماند که قبل از هرچیز از خودشان گذر کرده باشند..

.

.

.

پی نوشت:

- عنوان را از اینستاگرام نفیسه مرشدزاده برداشتم.

-  این حرفها گنده‌تر از دهان من است و خودم می‌دانم..

/ 6 نظر / 85 بازدید
شیوا

این روزها همش به مادرانی فکر می کنم که بعد سال ها بی خبری، خبردار شدند دردانه شان دست بسته، زنده زیر خاک شد!

پرنيان

سلام ببخشيد می شود آدرس صفحه اينستاگرام خانم مرشدزاده را بهمون بديد؟ خدا بهتون سلامتی بدهد.

مسیر

:(

زهرا

دلی که دل باشد می خواهد.

یگانه

سلام شما دعوت هستید به نوشتن از تجربه ی روزه داری به سبک خودتان به نظرم این کار باعث ایجاد همدلی بیشتر می شود. اگر مایل بودید لینک نوشته تان را بفرستید تا در وبلاگم قرار دهم. به دیگر دوستان وبلاگ نویس هم خبر دهید. سپاس

پرنيان

بازم سلام می بخشيد زياد مزاحمتون می شويم. بابت آدرس تشکر. ولی اگر براتون امکانش هست از طرف ما بهشون بگيد که اينستاگرام شان را باز بذارند تا همه بتوانند استفاده کنند بگوييد از اون قديما که "فاطمه شهيدی" بودند و توی پرسمان می نوشتند دنبالشون می کرديم تا اينکه از همشهری داستان رفتند و حالا هم که اومدند نميشه مطالبشون را خوند. بگوييد ما هم بجاش براشون توی اين ايام و روزها دعا می کنيم. اگر خودم می تونستم و امکانات تلفن همراهم بالا بود اينا را بهشون می گفتم و شما را بزحمت نمی انداختم. [گل][گل][گل]