مسجد 1404

آقای مهندس جوان با یک صفحه بزرگ براق آمد تو، رئیس رو به ما گفت: این طرح بنای مسجد جدید است که ایشان زحمت کشیده اند. بالای طرح نوشته بود: خدایخانه 1404.

من که معماری سرم نمی‌شود اما طرح به همه چی شبیه بود غیر از مسجد. بعد مهندس جوان، توضیح داد که در 1404 چون اسلام در خطر است و آسیب می‌بیند ما در این طرح گنبد را از بالای مسجد برداشتیم و در داخل مسجد در یک مکعب شیشه ای محافظت کرده ایم. و بعد اضافه کرد: همچون گوهری درخشان و ارزشمند. رئیس که چشم های مات ما را دید این‌طور کامل کرد که یعنی نماز در داخل گنبد اقامه می‌شود. ما گفتیم: آهااا....

دوتا میله هم آن بالا بود که نفهمیدیم مناره حفاظت شده است یا مثلا چی. مهندس جوان گفت: چون در 1404 تبلیغ منفی علیه اسلام خیلی شدید خواهد بود و نمادهای اسلامی دافعه خواهند داشت این طرح برای جذب جوانان مفید خواهد بود. ما گفتیم: هاااا....

بعد در ادامه هم در مورد پله‌های زیاد و لزوم آسانسور و یک ردیف نازک کاشی‌کاری و طرح انعکاس نور در آب و نوع مصالح و اینها حرف زدند که ما چون هنوز ذهن‌مان در همان "خدایخانه" اول گیر کرده بود دیگر چیز زیادی نشنیدیم.

آخرش رئیس پرسید: شماها نظری ندارید؟ ما احتمالاً باید گفته باشیم: هااا؟!

 

 مرتبط:

- مسجدهای دوست‌داشتنی

/ 11 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عطش

در خيال من مناره ها هميشه، انگشت اشاره زمين اند به سمت بالا

خیس باران

مهندس جوان این پیشگویی های! مربوط به 1404 را برای طرحش دلیل می کرد یا احتمالا برای توجیه و ثبت طرحش، پیشگویی کرده؟!! !!!!!

مسافر

جل الخالق این دیگه چی میگفته چه حرفها و چه دلایلی خدایخانه !!!!! در پناه خدا [گل][قلب]

سنا

[لبخند] چقدر نظر عطش قشنگ بود!

حكيم

بهتر است زين پس به جاي واژه ي غريب و نامانوس مهندس جوان از جوگير جوان استفاده فرمايد!

ehsan

خواندم.

ن حسینی

توی دانشکده ی معماری که درس میخواندم یک دوستی داشتیم میگفت هرچی دلت میخواد طراحی کن، من خودم میام آخرش برات توجیه میکنم! احتمالا همین جوری شده اونجا هم.. متاسفانه خیلی از دوستان معمار من، صلاحیت طراحی مسجد_محلی برای سجده و عبادت خدا، نه خدای خانه؛ برگرفته از عبارت تاریخانه ی دامغان_ را ندارند. و بهتر است کافی شاپ طراحی کنند.. چرا که معمار مسلمان باید در طراحی مسجد، انسان را در دو ساحت ببیند، خلیفه الله و عبدالله. و متاسفانه بسیاری از معماران جوان ما در تعریف کردن عبدالله و خلیفه الله مانده اند چه رسد به تصویر کردن آن.. و چه رسد به تجسم فضایی که این انسان دو ساحتی باید در آن قدم بردارد.. همه ی اینها منهای آن توجیهات ابلهانه ی همکار معمارم در باب انزوای اسلام در 1404 است.. گویا پروژه ی اسلام هراسی ایشان را بدجور تحت تاثیر قرار داده..

سبحان الله

سلام چقدر سنا زياد شده؟ اون هم كه مثل همون سنا هي بگه چقدر قشنگ بود!!

زهرا

ترسیدم ازش