هست بگو ، نيست بگو، راست بگو!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

سلام !

حال تان چطور است؟از آنجا كه صاحبان ذوق ادبي به نيم نگاهي روي زمين خاك و خلي اين جا قدم رنجه مي كنند احوال" بال " همگي را هم مي پرسم تا يك وقت چيني نازكي نشكند و  "قيصر امين پور "ادبيات معاصر دو تا نشود و نسرايد:

 

اين روزها همه مي پرسند

حال ات چطور است

و كسي نمي پرسد بال ات چطور است

 

يك شيوه اي  آقاي محسن در دغدغه هايش... اعمال مي كند كه به نظرم خيلي جالب و كاربردي آمد. خيلي ساده،  اين جوري كه بعضي فكرهايش را در ميان مي گذارد و به نوعي به شور مي گذاردشان . حالا من هم با كسب اجازه از محضر دغدغه هايش اين ايده را وام   مي گيرم و يك سؤالي كه اين چند روز بدجوري مخم را پيچانده مطرح مي كنم .

اين روزها احساس مي كنم با تمام ادعاهاي گنده اي كه در مورد نقش هاي اجتماعي زن مسلمان داريم - و تا فاطميه عزيز مي رسد نازنين زهرا (كه سلام خدا برپاكي اش ) را مثال مي زنيم و فدك را و خطبه را و دفاع از ولايت را و ...- ولي هنوز تعريف مشخصي در اين مورد نداريم ! گرچه الان اگر از مثل مني همين سوال را كسي بكند مي توانم سه ساعت مخش را بگذارم توي فرغون و اين ور آن ور ببرم و حد و حدود برايش تعريف كنم و ثابت كنم كه زن مي تواند  هم مسلمان باشد ، هم فعاليت اجتماعي داشته باشد ، هم از خلاقيت و نيروي فكري اش در پيشرفت جامعه استفاده كند ، هم مؤقر باشد هم با نشاط باشد هم همسر خوبي باشد هم مادر خوبي باشد و در همه  به هر آنچه حكم است عمل كند.

ولي غريبه كه نيستيد دل ام اين را باور ندارد !

مي نويسم كه :

نه ...نمي شود .نمي شود كه زن هم زن خانه باشد هم زن اجتماع و به خدا فرق مي كند با مرد! به زن هاي  شاغل كه مي گويم مي گويند هيچ فرقي ندارد! آدم وقت اش را بين خانه و جامعه  تقسيم مي كند .ولي مشكل من مشكل وقت نيست . مشكل آشپري و ظرف هاي نشسته نيست ، با روح قضيه مشكل دار م !

باز خدا پدر مردها را بيامرزد كه كمي تخفيف مي دهند و قبول دارند كه مشكل است ولي اغلب يا به نفع خودشان جمع و جورش مي كنند – چطوري اش را نمي نويسم چون خودشان مي دانند - يا با دلسوزي مفرط مي گويند : با اين طرز فكر عصر حجري اي  كه داري هيچ وقت پيشرفت نمي كني !

صادقانه مي نويسم :

نتيجه اي بهتر از اين نمي توانم بگيرم كه زن ولو اين كه سرشار از استعداد و خلاقيت هاي خاص باشد بايد رئيس جمهور خانه خودش  باشد و بس ! البته اگر مي خواهد كه احكام خدايي را عمل كند- اگر نمي خواهد رعايت كند هم باز هم از بعد انساني اش همين حرف ها هست ولي خب كمرنگ تر -  و اين رأيي  ظالمانه است .

چون خدا هر استعدادي كه در وجود كسي مي گذارد در واقع حقي هم براي به فعليت رساندنش قائل شده است .

اگر راست اين است چرا رك و پوست كنده بزرگ ترها  اين را به ما نمي گويند ؟

چرا هي الكي و به زور مي خواهيم بگوييم ما مدرنيم ؟!

 چرا از حضرت زهرا (كه سلام خدا بر درخشندگي اش ) جز محبتي عاطفي الگوگيري يا اسوه گيري  رفتاري سراغ نداريم ؟! يا اگر داريم غير قابل انعطا ف و تعميم ناپذير داريم ؟!

و چرا زهراي عزيز ما بچه هاي دهكده فاطيما را بيشتر از ما دوست دارد ؟!

 

اگر چراغي در اين زمينه سراغ داري به بخشش شعله اي روشنم كن.

آسمان ريسمان هاي مرا هم ببخش.

 

                                                                 

                                                                                         باقي بهارت ...

 

 

 

/ 17 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

البته بايد بيشتر فکر کنم تا بتوانم سخنی در خور بگويم ولی اينقدر می توانم بگويم که اين مساله منحصر در موضوع اين نوشته شما نيست. زمينه های بسياری هستند که دچار اين نقصان اند

عزيز‌دل

سلام نكته بنز است و كاميون . هر كدام كار خودش ، بار خودش ، آتيش به انبار خودش ، دست دست ! بنز قدرت كاميون را ندارد و كاميون سرعت بنز را ( اين مثال را زدم چون به نظرم ملموس‌ترين آمد ! ) حالا اگر ماندن در خانه فشار در مقابل هجمه‌ي مدرنيته است باشد . آقا ما خلاف جهت شنا مي‌كنيم حرفي است ؟ همين

یک نفر

امام خمینی یکی جمله به این مضمون دارد: زن با رعایت شئونات می‌تواند در همه‌ی عرصه‌ها وارد شود.

اعظم ايرانشاهي

به يك نفر: خب بحث ما هم سر همين (با رعايت شئونات )است .ضمن تأكيد بر اين كه شئونات مطمئناً فقط حجاب و عفاف و اينها نيست

جواد

فکر می کنم مرد حداقل به دليل توانايی های جسمی بيشتر بايد مسووليت های بيشتری بپذيرد.اما در هر صورت مدير خانه زن است.

ehsan

خواندم

ستايش

سلام دير رسيدم... اما نوشته اينقدر جذاب و خواندنی بود که دلم نيومد چيزی ننويسم حقيقتی به عقيده ی من تلخ! ۱ـ شئونات اسلامی برای حضور زن در جامعه و جلوگیری از بهره کشی جنسیتی از زن قرار داده شدند...اما روح اين شئونات به هيچ عنوان درک نشده....در نتيجه خيلی عقايد درست و نادرست با اين شئونات اسلامی مخلوط شدند و در واقع رنگی برای اصل حفظ شان و مقام زن نگذاشتند و حتی حفظ اين شئونات در جامعه اثرات اصلی خودش رو برای حفظ حرمت و مقام زن از دست داده ۲ـ((خدا بهشت را زیر پای مادران قرار داد)) اما کدام مادر!؟ خانواده اساسی ترین بنیان جامعه است و زن اساسی ترین نقش رو در این بنیان داره...نقش مهم تربیت!همچنین بزرگترین نقش عاطفی در خانواده بر عهده ی زن قرار داده شده اما با شرایط کاری موجود در جامعه (بسته به نوع کار)خانومهادر این موارد بدون شک و تعارف دچار مشکلات بزرگی هستند ۳ـشاید ...شاید که نه به عقیده من ریشه این مشکل در این هست که شرایط مناسب و صحیح برای تعیین درجه مقام زن در جامعه ما عملا به معنای واقعی فراهم نشده و ناگزیر شرایط کاذبی که نشات گرفته از روال کاری کشورهای دیگر

حسين

قضيه اينجاست که حد و مرزها را ما مشخص نميکنيم که ما ملاک سختی شان يا غير معقول بودنشان را بکنيم...دل بايد داد و تسليم شد...و فهميد چه چيزی خواسته شده...مسلما برايمان خوشايند نيست حجاب فاطمه زهرا...چرا که محدودمان ميکند و بسی که از نظر ما غير عقلانی هم باشد...يعنی بعضی احاديث وارده از حضرت زهرا با ذايقه اکثر بانوان امروزی جور در نمی ايد...قضیه ایست که ما تناقضش کرده ايم...حد و مرزها و مطلوب ها مشخص است...مخصوصا از احاديث وارده از حضرت زهرا...

اعظم ايرانشاهي

جناب آقاي حسين: چطور قضاوت مي كنيد كه مسلماً حجاب فاطمه زهرا(سلام الله علیها) براي ما خوشايند نيست ؟! بله حد و مرزها مشخص است ولي اگر نظراتي كه بقيه به خصوص خانم ها براي اين مطلب گذا شته اند بخوانيد مي بينيد كه بحث چيز ديگري است .يك طورهايي شده همان دم خروست را باور كنم يا قسم هاي سفت و سختت را ! جامعه طور ديگري دخترها را تربيت مي كند و آنها را براي حضور در صحنه هاي اجتماعي آماده مي كند (كه اين بد هم نيست ) ولي بعد برايت حديث متواتر مي آورد يا اگر نياورد هم خودت كم كمك (مثل الان ما ) به اين نتيجه مي رسي كه بهترين كار براي زن اين است كه مردي او را نبيند و او هم مردي را . تعريف درستي وجود ندارد .تدبير درستي براي اين هويت سرگردان اتخاذ نمي شود .حتي الگوي درستي هم نديده ايم .ما را براي چيزهايي كه اصلاً لازم نيست آماده مي كنند ولي براي آن چه لازم است نه ! تازه تعارف كه نداريم كامنت گذارهاي اين جا اغلب خودشان آدم هايي هستند كه دل به محبت و معرفت آن بانو گره زده اند و باز اين همه ابهام دارند ديگر خودتان حساب بقيه خانم ها را بكنيد .

حسين

۱-حجاب فاطمه زهرا-حجاب مطلوب- برای اکثریت خوانم ها دست و پاگیر است و انها را در فعالیت هایی که اغلب دارند اذیت میکند. ۲-حجاب فاطمه زهرا را به گمانم هنوز به درستی نفهمیده ایم. حجاب دختر پیامبر چگونه است؟ ایا چیزی شبیه چادر امروز است؟ همین؟ ۳-من کاری با جامعه و پدر و مادر و...ندارم. الگو فاطمه زهرا است و اگر کسی بخواهد ميتواند بفهمد تعريف درست چيست...انها که دل به گرو محبت فاطمه داده اند پيشاپيش شکل فاطمه شده اند...لااقل بگوييد دوست دارند دل به فاطمه زهرا بدهند./چرا احساس میکنم لحن صحبت هر دومان خشن شده است؟./من جوابتان را اتفاقی ديدم. اگر جوابی هست من را هم در جريان بگذاريد.