آری، این چنین است خواهر!

گفتند 47 هزار زن وقتی از مرخصی زایمان برگشتند، اخراج شدند. حالا معلوم نیست این عدد مال یک سال است یا بیشتر. n نفر دیگر هم هستند که وقتی برگشتند گرچه اخراج نشدند ولی یک بلایی سر شغل‌شان آمده. در حالی‌ که قانون  می‌گوید "دستگاه‌ها موظف اند مادران کارمندی را که از مرخصی زایمان استفاده می‌کنند پس از بازگشت به محل کار با حفظ سمت و موقعیت به کار بازگردانند."

نمونه موردی‌اش الان پشت مانیتور نشسته و دارد برای شما می‌نویسد. وسط‌های مرخصی بود که توی محل کار ما کودتا شد و خیلی چیزها تغییر کرد، یک روز هم یکی از دوستان آمد در خانه و یک کارتن بزرگ از وسایل شخصی‌ای که توی اتاقم داشتم برایم آورد تا در جریان تخلیه اتاق گم و گور نشوند. مدیر بودم و خیر سرم پای ثابت همه کارهای فرهنگی و پژوهشی. از مرخصی که برگشتم اما تبعید شدم به یک جای بی‌پنجره و شغلم شد دسته بندی و منظم کردن کاغذها، به همین سادگی.

وقیح‌تر اینجاست که رئیس یک دانشگاه توی روز روشن می‌گوید می‌خواهم کاری کنم که همه‌ی زن‌ها از اینجا بروند. زن نباید کار کند و من از اول با شاغل بودن زن‌ها مخالف بودم.

الان اگرچه وقت بیشتری و ذهن و قلب آرام‌تری دارم، اگر چه خدا خواسته و عدو سبب خیر شده، اما خواستم بگویم آن " 47 هزار زن" تازه روی پیدای ماجراست، روی پنهانش هزار هزار قصه‌ی این مدلی است. قانون هم بنشیند هی برای خودش حرف بزند.

/ 4 نظر / 40 بازدید
گیومه

سلام واقعا متاسفم :( همین کارها را می‌کنند که امثال من از سنتی بودن به سمت فمنیست بودن پیش می‌رویم.

هشت بهشت

[دلشکسته]

مسیر

همان که خودت گفتی آرامشت ارزنده و گرانقیمت است! اما مرگ بر دروغ! اف بر بی فکری!!! و وای از حماقت!

دکتر یونس

باور کن در این مملکت و هفت زمین و آسمانش هیچکس جز حضرت آقای خامنه ای موافق درس خواندن و کار کردن اصولی و درست زن ها نیست. این را دارم از شهر خون و قیام مینویسم... حتی روشنفکر ترین و تحصیل کرده ترین مرد ایرانی ، حتی مذهبی ترین و مومن ترین مرد ایرانی ، حتی مهربان ترین و بساز ترین مرد ایرانی وقتی نوبت کار کردن و درس خواندن همسر خودش بشود شروع میکند به غرولند و جفتک پرانی!!