دوشنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٦
 

باغ ِ ما

 

اولش  "شيرين " است ،خيلي شيرين

بعد تا مي آيي يك خرده مزه مزه كني ،

تا مي آيي كيف اش را كني،

فقط به اندازه چند تا پلك زدن كه لفت اش بدهي،

"تلخ " مي شود ،خيلي تلخ

و خاصيت اش اين است ...

دي روز داشتم فكر مي كردم كه اين دنياي ما چه باغ  "ليمو شيرين " در اندشتي ست ...

  

{ }سه‌شنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٦
 

با تو آرامم ...

اول:سلام

دوم:توی روزگاری که وقتی می نشینی پای جعبه جادو یا فقط غُر می زنی یا از حرص صورت خودت را خش خشی می کنی یا یک ریز نکته پیدا می کنی برای مسخره کردن، توی همین روزگار دیدن مدار صفر درجه برای خودش نعمتی ست و بر هر نعمت شکری واجب! همین که موقع پخش اش زیپ دهان تو را می کشد و دست چپ ات را می کارد زیر چانه و نگاهت را می دوزد به دنیای سرمازده ی آن روزها خودش کلی شاهکار است ،نیست؟

سوم: با تو آرامم،

در قلب تو آرامم ...

چهارم:دقت کردی تلویزیون یک چند وقتی ست اصرار دارد به اهانت کردن به روستایی ها؟مردمی که وقتی به یک بیمارستان شهری می روند این قدر ادب و تربیت ندارند که بیست نفری با هم حرف نزنند ،مردمی که سر و لباس شان بی قواره و ژولیده است ،مردمی که به روایت تیزر تبلیغاتی آقای ایمنی این قدر نمی فهمند که نباید شیلنگ سی متری را ببندند به اجاق گاز! مردمی که وقتی حرف می زنند آدم از طرز ادای کلمات شان حالش بد می شود!!

 جالب است توی دوره زمانه ای که زبان شناس های فرهنگستان دارند می زنند توی سر خودشان که ملت !لهجه های بومی دارد از بین می رود و این خرده لهجه ها بخشی از فرهنگ ملی مملکت است و اگر بروند آن وقت چند سال بعد - مثل حالا که دنبال لباس ملی نداشته مان هستیم - باید بیفتیم دنبال گویش های اصیل و ... خلاصه از این جور حرف های دلسوزانه ، آن وقت صدا و سیما برای خوش خدمتی به آقای ایمنی این جوری فرهنگ و لهجه یک خانواده روستایی را به سخره می گیرد.شاید هم به قول مامان خانوم، من زیادی حساسیت به خرج می دهم و عِرق دهاتی بودنم گل می کند !آره؟

پنجم :یک خرده بی معرفتی ست انگار اگر بخواهی چند وقت نباشی و خبر ندهی ، پس به آگاهی می رساند این جانب فلانی تا دست پایین یک هفته دیگر این طرف ها آفتابی نمی شوم،فقط اگر تو آمدی و دیدی غیبت هایم از سه جلسه زده بالا یک خرده مرام خرج کن و حذف مان نکن از آن خاطر نازنینت .

                                                                                   باقی بهارت ....

{ }سه‌شنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٦
 

بهترین حالش را بگیر

كيمياگر بود،
ته انبار فقط خاك داشتيم،
ابعاد بي گانه و خاكي،
دست هاي خاكي، صورت هاي خاكي، آدمك هاي خاكي.
اگر باران مي گرفت گل مي شديم و مي شديم اسباب بازي يك بچه پري،
يا بچه جن!
¤ ¤
به او خاك داديم،
كيمياگر بود،
او در خاك، طلا شخم مي زد
طلاها به شكل قلب و چشم شدند؛
قلب دارمان كرد، حس...
چشم دارمان كرد، نگاه...
حال دارمان كرد، زمان...
هر عمر، هر سال، هر ثانيه، هر آن
تجويز تكرار!
¤ ¤
كيمياگر يك حال داني دارد،
ته انبار هنوز پر از خاك است،
برو سراغش، بهترين حالش را بگير...
تا باران نباريده،
بچه پري ها و بچه جن ها با اسباب بازي عشق مي كنند،
گل نشويم!

(وطن این متن اینجاست.)

{ }شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦
 

و تو چه می دانی که شب قدر چیست ؟

فردا شب تو مسافری ، تو را می برند. تو همان اقیانوس عمود بر زمین را ، دوباره روز رفتن تو است و شب قدر و من و همان سؤال ها ی همیشگی که چرا باید تو را آن شب ببرند ؟که چرا شبی که درهای آسمان باز است و تا صبح سلام است و فرشته ها می آیند این پایین  چرا "امشب"تو باید بروی؟

مگر نه این که "شب قدر از هزار ماه بهتر است"، پس چرا این اتفاق زهر آلود باید ۱۹ ام بیفتد؟ چرا دنیا نامردی خودش را همین امشب ، همین امشب که خدا دارد دست نوازش می کشد رو سر دنیا باید ثابت کند؟

گاهی فکر می کنم "طرف "عمداً این شب را انتخاب کرده یا اتفاقی بوده؟حالا فرض که ۱۹ اتفاقی باشد، ۲۱ چی؟چرا ۲۰ نه ؟چرا ۲۲ نه؟

همان شب که قرآن از آسمان می بارد تو را می برند ، و مگر نگفته اند که تو قرآن ناطقی پس این باران وارونه از زمین به آسمان چرا آن شب رخ داد؟

فرداشب تو مسافری و شاید شب قدر است ،

و من چه می دانم که شب قدر چیست ؟!و من چه می دانم چرا از هزار ماه خوب تر است ؟ و من چه می دانم فرشته ها آن بالا به آن خوش آب و هوایی را ول می کنند می آیند این پایین چه کنند ؟ و من چه می دانم که آن شب چه باید کرد ؟

 همین قدر بس است که هزار بار ، به هزار نام صدا بزنمش و بگویم که "از آتش نجاتمان بده"؟

همین قدر بس است که مثل کلاغ خم و راست شوم و تنداتند قضای هزار نمازی که در غفلت خمار آلودم پرپر شده اند را به جا بیاورم؟

اصلاً با این ها قضیه حل می شود؟خدا که ما را می شناسد ،خودش می داند ما چه کاره ایم ، سادگی است اگر قبول کنیم تقدیر آنها که تا صبح بیدار می مانند را به تر از آنها که نیمی  را فقط بیدار می مانند می زند و آن ها که خواب اند همه بدبخت می شوند ؟

پس رازی که ریخته در این شب ها چیست ؟چرا شب قدر هوا لطیف تر است؟چرا گفته اند شب قدر حضرت زهرا (که سلام خدا بر او) است؟

همین قدر بس است که قرآن روی سر بگذارم و تنداتند خدا را قسم بدهم ، آن هم قسم های سخت ،آن هم به نام سنگین آن چهارده دریا ؟و مگر راحت است است آن طور قسم دادن که ما راحت قسم می دهیم ؟؟

و مگر نگفته اند گذاشتن سبدی پر از سیب بر سر تو را از گرسنگی و ضعف  نجات نمی دهد بل که بدترت می کند برای نجات خودت حتی فقط یک سیب بردار و بخور ...

اصلاً "زمان"است که به این شب  هویت می دهد یا قضیه از جای دیگری آب می خورد؟اگر زمان مهم است پس شب قدر ما و مردمانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند که یکی نیست ؟ و یا نه زمان نقشی ندارد و هر انسانی برای خود شب قدری  دارد بسته به حال و هوا و  ظرفیت روحی اش ؟

همین قدر بس است که شمعی در تاریکی دل مان روشن کنیم و جرعه ای نور سر بکشیم و بگوییم خدایا ! بیا ، این ما و این تو ...ما جز تو کسی نداریم دست ما بگیر ...ما نه می فهمیم شب قدر چیست ، نه می دانیم عاقبت مان چه می شود ، نه روی مان می شود بگوییم "خدایا ما را نبر جهنم "...تو دست ما بگیر ؟ 

من می دانم که تو صبوری ، و اخم نمی اندازی توی صورتت وقتی این سؤال های بی خودِ مرا می خوانی ، من می دانم که تو بزرگی و زودی لب نمی گزی که "نگو"و "شبهه نینداز "و...

من به تو مید"دارم ، حالا شب قدر هر کدام از این سه شب که می خواهد باشد... 

{ }زنده گی(۱۱٠) از عشق(٦٥) دوستت دارم ها(٦۱) وبلاگستان(٥٥) زنان(٤۸) داستان(۳۱) ذکر(۳۱) شعر(۳٠) کودکی(٢٩) شهید(٢۸) هذیان ها(٢۸) جنگ(٢۸) (:(٢٦) درد(٢٥) نوشتن(٢۳) غم تکانی(٢۳) مناجات(٢٢) باهم بودن(٢٠) یاد(٢٠) از دیگران(۱٩) کتاب(۱۸) ثبت احوال(۱٧) نامه ها(۱٥) رسانه(۱٥) قرآن(۱٤) درس و مشق(۱۳) محرم(۱٢) طبیعت(۱۱) نوروز(۱۱) خاطره بازی(۱۱) ارتباط(۱٠) رمضان(۱٠) سفر(٩) اعترافات(٩) هیآت وبلاگی سبو(٩) گپ در چند طعم گوناگون(٩) اندر امیدواری(۸) سفید(۸) نگار ما(٧) امام خمینی(٦) تولد مبارک(٥) شاید داستان(٥) برای گفتن(٥) فضول دونی(٥) ):(٥) مرگ(٥) ازدواج(٥) شایدداستان(٥) کارو زندگی(٥) مجله الکترونیکی چارقد(٤) عطش شکن(٤) مسجد(٤) برای نگفتن(٤) خمین(٤) همشهری داستان(۳) پدرانه(۳) کوچه فلانی چپ(۳) مادر و دختری(۳) مهرخانه(۳) برای خواندن(۳) میان سالی(٢) سطری میان نامه ای(٢) خلانه(٢) آدمهای خوب شهر(٢) اشارات(٢) :)(٢) فاطمی نیا(٢) به کجا چنین شتابان(٢) انتظار(٢) بابا(٢) بیماری(٢) بچه(٢) دوستان(٢) آرشیو(٢) اربعین(۱) تلویزیون(۱) خانه(۱) معلم(۱) فلسطین(۱) مادر(۱) سپاس(۱) زایمان(۱) تبریک(۱) دعا(۱) دلانه(۱) فیس بوک(۱) جوانی(۱) خوانسار(۱) ندارد(۱) تلگرام(۱) پدر و دختری(۱) لینک زن(۱)Powered By NardebaN Graphic Home ; This Template Designed By .:SFO:.